Železnice pomáhá potřebným

Členové SVOD Bohemia zachránili před válkou 120 tisíc bezbranných. Během války dovezli statečným obyvatelům Ukrajiny přes 4 tisíce tun humanitární pomoci 60 zvláštními vlaky. Dopravci budou pomáhat, dokud to bude nutné.

Od založení Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia) uplynuly pouhé tři měsíce, ale jeho členové dokázali, že železnice je užitečná nejen v době míru, ale má také neocenitelný přínos při zmírňování dopadů bezprecedentní vojenské agrese proti dosud svobodné zemi.

„Pomoc lidem ohrožených válkou považujeme za svou přirozenou lidskou povinnost“, zdůrazňuje Jiří Nálevka, jednatel Arriva vlaky. „Pro pomoc Ukrajině jsme oprášili myšlenku smíšeného nákladního a osobního vlaku“, připojuje se Radim Jančura, majitel a předseda představenstva RegioJet.

„Jako jedni z prvních jsme umožnili bezplatnou přepravu osobám s ukrajinským pasem i v pravidelných linkách“, připomíná Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu. Z Ukrajiny vozíme matky s dětmi a starší osoby zdarma nejen vlaky, ale i autobusy“, dodává Martin Bala z Leo Expressu.

Na bezplatné přepravě cestujících, prchajících před válečným konfliktem, se podílejí i další členové SVOD Bohemia, Die Länderbahn a AŽD Praha.

Jak pomáhají osobní železniční dopravci válkou ohroženým lidem

  • dopravci pomáhají najít azyl potřebným, zejména matkám s dětmi a starším lidem, do dneška jich bylo přes 120 tisíc,
  • od začátku války dopravili členové SVOD Bohemia bezbranným lidem na Ukrajině přes 4 tisíce tun humanitární pomoci,
  • k dnešními dni bylo vypraveno celkem 60 humanitárních vlaků, 2-3 x týdně byla souprava složená z osobních i nákladních vozů,
  • k dnešnímu dni poskytli dopravci ukrajinským občanům přes 600 tisíc bezplatných jízd v rámci pravidelných linek,
  • dopravci průběžně poskytují písemné i ústní informace v ukrajinském jazyce prostřednictvím informační linky, nebo přímo na palubě.

České dráhy prokazují vysokou akceschopnost a rychlost. Díky rozsáhlé kapacitě a širokému spektru služeb zajišťují kromě posílené přepravní kapacity a nepřetržité dispečerské služby také ubytování, dočasné pobyty v čekárnách a místa v odstavených vlacích, kde mohou lidé vyčkat na registraci nebo další spoj. Polským železnicím zapůjčil národní dopravce 2 soupravy s celkovou kapacitou 1 400 míst pro přepravu uprchlíků. Další členové skupiny České dráhy poskytují občerstvení, wifi připojení na nádraží, power banky, sim karty a stále častěji i pracovní uplatnění.

Od začátku konfliktu vypravuje RegioJet v reakci na žádost Ukrajinských železnic a vedení města Kyjev speciální vlaky z Prahy do Polsko-Ukrajinské pohraniční stanice Przemyśl. Souprava je 2-3x týdně složena z osobních vozů s celkovou kapacitou až 500 lůžek a nákladních vozů schopných pojmout 400 až 600 palet materiální pomoci, zejména potravin, léků a hygienických potřeb. Cestujícím je kromě lůžka, přikrývek a povlečení k dispozici zdarma občerstvení v podobě teplé večeře, vody a snídaně.

SVOD Bohemia prostřednictvím svých členů zajišťuje koordinaci přepravy uprchlíků s Národním asistenčním centrem pomoci Ukrajině (NACPU), které je provozně zabezpečováno hasičským záchranným sborem. Hektické byly zejména první dny. Velmi brzy po rozpoutání konfliktu došlo k vyčerpání kapacity pražského centra. Proto bylo nutné cestující během jízdy ohleduplně přesvědčovat, aby využili raději služeb krajských center, pokud nemají v Praze příbuzné nebo známé.

Humanitární pomoc Ukrajině je prodchnuta velkými emocemi, válka způsobuje nepředstavitelné lidské tragédie. Rozdělené rodiny, ženy s dětmi utíkají do bezpečí, muži brání svou vlast. Dost možná, že už se nikdy společně nesetkají. Naše vlakové čety jsou přímými svědky strastiplných osudů nevinných bytostí a snaží se ze všech sil jejich trápení alespoň zmírnit.

Nezištnou pomoc osobních železničních dopravců ocenil ministr dopravy Martin Kupka na společném setkání s členy SVOD Bohemia dne 31. března 2022 a vyřídil dopravcům osobní poděkování od premiéra Petra Fialy.

info@svodbohemia.cz

www.svodbohemia.cz